E-podręczniki wkraczają do szkół

Minister Edukacji zapowiada, że w polskich szkołach już niedługo zaczną pojawiać się e-podręczniki. To rozwiązanie dla zbyt ciężkich plecaków i wysokich cen szkolnych książek w księgarniach.

 

Pierwsze podręczniki w formie elektronicznej mają pojawiać się już w przyszłym roku. Kolejne będą sukcesywnie dołączały do nich w ciągu najbliższych lat. Do 2015 r. na rynku ma być już 18 takich książek dostępnych dla uczniów na różnych poziomach i różnych profilach kształcenia.

czytnik e-bookow

 

Pierwszym krokiem ku elektronizacji polskich szkół ma być pilotażowy program „Cyfrowa szkoła”, który ruszy już we wrześniu. Oprócz udostępniania uczniom e-podręczników, program zakłada zakup laptopów i tabletów do szkół. Obecnie program został zaakceptowany przez Komitet Stały Sejmu.

 

Kolejnym etapem będzie rozpatrzenie go przez rząd.

 

Nie wyznaczono jeszcze konkretnego terminu, jednak jedno jest pewne – im szybciej to nastąpi, tym lepiej. Póki co samorząd gliwicki, Politechnika Śląska oraz Śląska Sieć Metropolitalna zorganizowały konferencję naukową „Cyfryzacja - szerokie możliwości”. Jej celem było popularyzowanie wykorzystania infrastruktury teleinformatycznej w szkołach.

 

W czasie konferencji minister edukacji narodowej Krystyna Skoczylas przedstawiła plan cyfryzacji szkół na najbliższe lata.