Książki, które wzbudzają emocje i kontrowersje wśród rodziców

O tym, że warto czytać dzieciom mówi się często. Nie zawsze jednak wspomina się o tym, że niektóre książki dla dzieci niekoniecznie się dla nich nadają. Na które książki warto uważać?

 

Książka dla dzieci, która budzi dużo emocji i kontrowersji wśród rodziców to chociażby „Wielka księga siusiaków”. To pozycja kierowana do małych chłopców, zawierająca szereg informacji na temat ich anatomii.

wielka księga susiaków

 

Wielu rodzicom nie podoba się też pozycja „Boga przecież nie ma”. Reklamuje się ją jako poradnik dla małych ateistów. Znajdziemy w niej całą listę argumentów przemawiających przeciwko istnieniu Boga. Z drugiej strony obawy rodziców co do niektórych pozycji książkowych okazują się czasem przesadzone i niczym nieuzasadnione.

 

Trudno wytłumaczyć chociażby niechęć do książki „Krecik i mama zajączków”, w której dość obrazowo przedstawiono poród. Zbyt nadgorliwi krytycy dopatrują się też treści nieodpowiednich dla dzieci w książce „Przygody Misia i Tygryska”, której w rzeczywistości trudno zarzucić cokolwiek niewłaściwego.

 

Ostateczny wybór książek, które czytają dzieci zależy od rodziców i ich światopoglądu. To, co jednym może wydawać się zupełnie naturalne, dla innych jest już kontrowersyjne. Ważne, by kontrolować to, co czytają nasze dzieci, a przede wszystkim krzewić w nich nawyk czytania.